İstanbul korsan taksi haberleri


istanbul bölgerinde korsan taksi hizmetleri

.

İstanbul’a 5 bin yeni taksi ile ilgili tartışmalar sürerken, istanbul korsan taksi uzmanlara göre de kent yeni taksilere ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni taksilerin hangi yöntemle mevcut yapıya ekleneceği konusunda görüşler farklılaşıyor.
‘Korsan taksinin önüne geçilebilir’
CİHAT ASLAN

İstanbul’daki yeni taksilerle ilgili Taksiciler Esnaf Odası ile Bağcılar Oto Center yönetimiyle görüşmenin ardından bu kez de konunun uzmanları ile konuştuk. Uzmanlar, yeni taksilerle ilgili Milliyet’e şu değerlendirmede bulundu.

‘PAYDAŞLARI MEMNUN EDECEK BİR ÇÖZÜM’


‘Korsan taksinin önüne geçilebilir’

İstanbul Valiliği Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Korsan Taksi Mustafa Ilıcalı: “Bu konuda eskiden gelen çalışması olan biriyim. Taksideki en önemli şey müşteri memnuniyetidir. 2019 Ocak ayında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde sektörün tüm ilgililerini davet ederek çalıştay yaptık. Oradan çıkan ortak akıl, müşteri memnuniyetinin iyi olmadığı ve şu anki taksi sayısının yeterli olmadığında hemfikir olundu. Yapılması gereken en önemli iş yöntemi belirleme. Tarafların bir araya geleceği belirlenecek bir yönteme göre acil bir adımın atılmasını çok önemli olacağını düşünüyorum. Taksinin tüm paydaşlarının memnun olacağı bir çözüm bulunması gerekiyor. İstanbul’un taksi ihtiyacı olduğunu rahatça söyleyebilirim. Taksi sayısı ihtiyacı karşılıyor mu? Hayır. 1990’da belirlenen 17 bin küsur taksi üzerinden 30 yıl geçmiş. Taşıt sayılarımız, nüfus artmış. Sonuç itibariyle yöntem olarak kiralama mı nasıl yapılır, yurt dışındaki uygulamalardan örnekler alınarak mı, ya da rekabete açık bir sistem mi bunlar çok tartışılır. Ancak eğer İstanbul’daki taksi sayısına hiç kimse ‘Sayı yeterlidir’ diyemez. ‘Yeterlidir’ diyorsa bu bir şekilde yasal olmayan şekilde dolduruluyor demektir. ‘Taksi var müşteri bulamıyoruz’ deniliyorsa da bunun altında başka bir şey vardır. Araştırılması lazım.”

‘TAKSİ ARZINA İHTİYAÇ VAR’


‘Korsan taksinin önüne geçilebilir’

İBB Ulaşım ve Trafik Komisyonu’nun CHP’li üyesi Birkan Birol Yıldız: “Uzun yıllardır nüfus artışı olmasına rağmen taksi arzı yapılmamıştır. O zamanlar 1 milyon 743 bin gibi bir nüfus varken, şu an nüfusumuz 16 milyona dayandı. O yüzden piyasanın taksi arzına ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Özellikle pik saat dilimlerinde yani sabah ve akşam saatlerinde İstanbullular, taksi ile ulaşım sağlamakta zorluklar çekiyor. Bu süreçte bu proje ile ilgili taksi şoförleri ve oda temsilcileri ile görüşülecek. Kimseyi dışlamayacağız. Birlikte bir fikir birlikteliği olacak. Bu arz konusu sadece İstanbul taksi vatandaşların talebi değil, aynı zamanda bilim insanları da böyle bir arzın gerektiğine kanaat getirmişler. İstanbul’daki ulaşım kalitesini artık yükseltmemiz lazım. Bunun içerisinde metrobüs, İETT, deniz ulaşımı özel halk otobüsleri de var. Yeni taksiler piyasaya sürüldüğünde trafikte yoğunluk olup olmayacağı ile ilgili, taksiler talebi karşılama noktasında bir nebzede olsa yeterli olursa, özel araç kullanımının biraz daha düşeceğini öngörüyoruz. Bir de ‘Yüzde yüz sıfır yaşında araç piyasaya sürelim’ derdinde değiliz. Binek araçlarda 1 yaşına kadar, VİTO tarzı lüks araçlarda 3 yaşına kadar araçları kabul edeceğiz. Korsan taksici olmak önlemek için emniyet, İstanbul Taksi Esnaf Odası, Zabıta ve İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan birer tane temsilci istedik. Bu mücadelede korsana karşı mücadele başlarsa amaç dışı kullanımı minimize edeceğiz.”

84 Views

Comments